SEA Games: Malaysians in Action on Thursday, May 19
HANOI, May 18 (Bernama) -- Following are the Malaysian athletes who will be in action in the 31st SEA Games on Thursday (May 19):
(Note: All Malaysian time)
ATHLETICS (National Sports Complex, My Dinh)
Finals
--------
Men's Marathon: MUHAIZAR MOHAMAD - 6 am
Women’s Marathon: NOOR AMELIA MUSA - 6.10 am
Women's 20 kilometers (km) Race Walking: NURUL ASHIKIN HUSSIN - 7.15 am
SWIMMING (Aquatic Sports Palace, National Sports Complex, My Din)
Heats
--------
Women's 100m Breastroke: PHEE JINQ EN & ALICIA LI ANN SOOSAI - 10 am
Men's 50m Freestyle: WELSON SIM WEE SHENG & BRYAN LEONG XIN REN - 10 am
Men's 200m Butterfly: LIM YIN CHUEN & LOW ZHENG YONG - 10 am
Finals
--------
Men's 800m Freestyle: KHIEW HOE YEAN & TAN KHAI XIN - 7 pm
Women's 100m Breastroke: TBC - 7 pm
Men's 50m Freestyle: TBC - 7 pm
Men's 200m Butterfly: TBC - 7 pm
KARATE (The Sports Competition Center Of Ninh Binh Province, Vietnam)
Elimination Round
----------------------
Women’s Kumite -68kg: AMIRAH SYAHIRAH AZLAN (MAS) vs TBC - 11.30 am
Women’s Kumite +68kg: ZAKIAH ADNAN (MAS) vs TBC - 11.30 am
Women’s Kumite -55kg: P. MADHURI (MAS) vs TBC - 11.30 am
Men’s Kumite -75kg: R. SHARMENDRAN (MAS) vs TBC - 2 pm
Men’s Kumite -84kg: KATHISH S GNANASEKARAN (MAS) vs TBC - 2 pm
2nd Round
--------------
Women’s Team Kata: KHAW YEE VOON-CHANG SIN YI & LIM HUI LING (MAS) vs Indonesia and Brunei - 11 am
Men’s Team Kata: EMMANUEL LEONG THENG KUANG-HOE THOMSON & IVAN OH THENG WEI (MAS) vs Indonesia and Brunei - 11 am
Finals
--------
Women’s Team Kata: TBC - 7.30 pm
Men’s Team Kata: TBC - 5 pm
Women’s Team Kata: TBC - 7.30 pm
Women’s Kumite -68kg: TBC - 8 pm
Women’s Kumite +68kg: TBC - 8 pm
Women’s Kumite -55kg: TBC - 8.15 pm
Men’s Kumite -75kg: TBC - 8.30 pm
Men’s Kumited -84kg: TBC - 8.45 pm
Bronze Medal Match
---------------------------
Men’s Team Kata: TBC - 4.30 pm
Women’s Team Kata: TBC - 6.30 pm
Repechage & Bronze Medal Match
---------------------------------------------
Women’s Kumite -68kg: TBC - 4.30 pm
Women’s Kumite +68kg: TBC - 4.30 pm
Women’s Kumite -55kg: TBC - 5.30 pm
Men’s Kumite -75kg: TBC - 5.30 pm
Men’s Kumite -84kg: TBC - 5.30 pm
BADMINTON (Bac Giang Gymnasiums, Bac Giang)
Round 16
------------
Men’s Singles: KOK JING HONG (MAS) vs Loh Kean Yew (SGP) - 10 am
: LEE SHUNG YANG (MAS) vs Phonesack Sokthavy (LAO) - 10 am
Women’s Singles: SITI NURSHUHAINI (MAS) vs TBC - 10 am
: LOH ZHI WEI (MAS) vs Yue Yann Jaslyn Hooi (SGP) - 10 am
Men’s Doubles: MAN WEI CHONG-TEE KAI WUN (MAS) vs Tuan Duc Do-Hong Nam Pham (VIE) - 10 am
: MUHAMMAD HAIKAL NAZRI-WAN MUHAMMAD ARIF SHAHARUDDIN WAN JUNAIDI (MAS) vs Pramudya Kusumawardana-Yeremia Erich Yoche Yacob Rambitan (INA) - 10 am
Women’s Doubles: YAP LING-GO PEI KEE (MAS) vs Insyirah Khan-Zhi Rui Bernice Lim (SGP) - 10 am
: CHENG SU HUI-CHENG SU YIN (MAS) vs Pham Thi Khanh-Van Anh Thanh (VIE) - 10 am
Mixed Doubles: HOO PANG RON-CHEAH YEE SEE (MAS) vs Daomixay Vorlasing-Vilakone Kommanivanh (LAO) - 10 am
: CHEN TANG JIE-PECK YEN WEI (MAS) vs Vannthoun Vath-Sok Somalyta (LAO) - 10 am
CYCLING - ROAD (Hoa Binh Province)
Final
-------
Women’s Criterium: JU PHA SOM NET, NUR AISYAH MOHAMAD ZUBIR, SITI NUR ALIAA MANSOR & NUR AISYAH MUNIRAH CHEK RAMLI - 10 am
Men’s Criterium: MOHD HARRIF SALEH, MOHAMAD NUR AIMAN MOHD ZARIFF & NUR AMIRULL FAKHRUDDIN MAZUKI - 11.30 am
ESPORTS (National Conventional Centre)
Group
-------
Mixed Mobile Legends: Bang Bang (Team Event): - 10 am
Grand Finals
----------------
Mixed Mobile Legends: Bang Bang (team Event): - 10 am
Qualifier:
-----------
PUBG Mobile (Team Event): - 2 pm
PETANQUE (Hanoi Sports Training And Competition Center)
Elimination Round & Semi Final
----------------------------------------
Men’s Triples: AYZEK HAKIMI SAFINGAN, MUHAMMAD ARIF KANA & MOHAMED SYAHZWAN MOHAMED SANI - 10 am
Women’s Triples: NUR AFIQAH JASNI, NUR ADILAH RAMLI & NURUL HAZIRAH 'IZZATI HUSSIN - 10 am
Final
-------
Men’s and Women’s Triples: TBC - 5 pm
SHOOTING (The Shooting Range At Hanoi National Sports Training Center In Phuong Canh)
Qualification
---------------
Men’s 10m Air Pistol: JOHNATHAN WONG GUANJIE, ABDUL HADI ABDUL MALEK & WAN MUHAMMAD SYAFIQ WAN MUSTAZA - 10 am
Final
------
Men’s 10m Air Pistol: TBC - 12.30 pm
TENNIS (Hanaka Bac Ninh, Vietnam)
Semi-Finals
---------------
Men's Singles & Women's Singles: TBC - 10 am
Mixed Doubles: TBC - 10 am
TENPIN BOWLING (Heroworld Bowling Centervincom Megamall Royal City)
Block 2
----------
Men’s Team Of Four Block 1 (Short Oil): SHAHRUKH AMIN ZULKIFLI, MUHAMMAD HAFIZ ZAINUDDIN, MUHAMMAD SYAZIROL SHAMSUDIN & NEVERN NETANEEL MARCELLINUS - 10 am
Women’s Team Of Four Block 1 (Short Oil): NUR SYAZWANI SAHAR, GILLIAN LIM, NORA LYANA NASTASIA NORKAMAL & NEROSHA KELIGIT THIAGARAJAN - 2.15 pm
XIANGQI (Legacy Yen Tu - Quang Ninh Province)
Round
--------
Women's Standard Singles: Fiona Min Fan Tan (SGP) vs XIN RU JEE (MAS) - 10 am
: YU XUAN THONG (MAS) vs Nguyen Hoang Yen (VIE) - 10 am
ARCHERY (Hanoi National Sports Training Center, Nhon Town, Nam Tu Liem)
Bronze Medal Match
--------------------------
Women's Compound Team: FATIN NUR FATEHAH MAT SALLEH, IMAN AISYAH NORAZAM & KAYALVHILY (MAS) vs Ngoc Anh Le Pham Thao Le Phuong Thi Hai Chau Nguyen (VIE) - 10.30 am
Gold Medal Match
-----------------------
Men’s Compound Team: ALANG ARIF AQIF MUHAMMAD GHAZALI, JUWAIDI MAZUKI, WONG CO WAN (MAS) vs Deki Hastian Adika, Hendika Putra Pratama & Prima Wardhana Wisnu (INA) - 12 pm
Men’s Individual Compound: JUWAIDI MAZUKI (MAS) vs Sirapop Chainak (THA) - 3.40 pm
CANOEING (Hai Phong Canoeing And Rowing Training Center)
Heats
---------
Women's Kayak Doubles 500m: AISYAH FARHANAH AZWA & AIMI AYUNI AZWAN - 11 am
CHESS (Quang Ninh)
Round 7-9
-------------
Men’s & Women’s Team Rapid: WONG YINN LONG, POH YU TIAN & LIM ZHUO REN - 11 am
GYMNASTICS - RHTYMIC (Quan Ngua Gymnasium, Hanoi)
Final
------
Women’s Individual All Around - Final (Hoop, Ball, Clubs, Ribbon): KOI SIE YAN & NG JOE EE - 11 am
SEPAK TAKRAW (Hoang Mai Sports Center)
Group
--------
Men's Doubles: MALAYSIA vs Cambodia - 11 am
Semi-Finals
----------------
Men's Doubles: TBC - 12 pm
Final
-------
Men’s Doubles: TBC - 4 pm
TABLE TENNIS (Hai Duong Gymasium, Hai Duong Province, Vietnam)
Group
--------
Men's Singles: WONG QI SHENG (MAS) vs Soeung Tola (CAM) - 11 am
: WONG QI SHENG (MAS) vs Richard Gonzales (PHI) - 11 am
: LEONG CHEE FENG (MAS) vs Clarence Chew (SGP) - 4 pm
WEIGHTLIFTING (Hanoi Sports Training And Competition Center, Hanoi)
Final
-------
Men’s 55kg: MOHAMAD ANIQ KASDAN - 1 pm
BASKETBALL 5X5 (Hanoi Sports Training And Competition Center)
Match 3
----------
Women’s Team: Indonesia vs MALAYSIA - 2 pm
Match 4
----------
Men’s Team: Singapore vs MALAYSIA - 4 pm
FUTSAL (Ha Nam Arena)
Group
--------
Women's Team: MALAYSIA vs Myanmar - 2 pm
JUDO (Hoai Duc Gymnasium, Hanoi)
Preliminary Round & Semi Finals
-------------------------------------------
Men’s -90 kg: FAKHRUL ADAM BIN JOSE M CRUZ @ FAUZI CRUZ - 2 pm
Men’s -73 kg: AMIR DANIEL ABDUL MAJEED - 2 pm
Women’s -57kg: S. KAMINI SRI - 2 pm
Finals
-------
Men’s -90 kg: TBC - 4.30 pm
Men’s -73 kg: TBC - 4.30 pm
Women’s -57kg: TBC - 4.30 pm
MUAY (Vinh Phuc Sport Center)
Quarter-Finals
------------------
Men’s Elite -47kg: Chainarong Yawanpohat (THA) vs MUHAMMAD AMIRUL NUSRI (MAS) - 3 pm
Men’s Elite -63.5kg: Norapat Khundam (THA) vs MUHAMMAD SYAHIDI RUSLAN (MAS) - 3 pm
TAEKWONDO (Tay Ho Gymnasium)
Semi-Finals
---------------
Men’s 80kg: MUHAMMAD SYAFIQ B ZUBER - 3 pm
Women’s 62kg: TBC - 3 pm
Final
-------
Men’s 80kg: TBC - 7.30 pm
Women’s 62kg: TBC - 7.30 pm
INDOOR VOLLEYBALL (Quang Ninh)
Placing
----------
Men’s Loser Rank 7: TBC - 3 pm
TABLE TENNIS (Hai Duong Gymasium, Hai Duong Province, Vietnam)
Group
---------
Women’s Singles: HO YING (MAS) vs Nitnapha Kongphet (LAO) - 3.30 pm
: ALICE CHANG LI SIAN (MAS) vs Zeng Jian (SGP) - 8.30 pm
: HO YING (MAS) vs Zhou Jingyi (SGP) - 9 pm
VOLLEYBALL - BEACH (Quang Ninh)
Group
-------
Women's Team: MAEGAN BEH JIA YIN-FARWIZAH AINA AHMAD NIZAR (MAS) vs Tan A.K.Y-Soh C.H.C (SGP) - 4.30 pm
: SIN SING YEE-FOO SIN XI (MAS) vs Chong E.H.H-Ong W.Y - 4.30 pm
INDOOR VOLLEYBALL (Quang Ninh)
Men’s Loser Rank 7
--------------------------
Men’s - TBC - 3pm
FOOTBALL (Viet Tri Stadium)
Semi-Finals
--------------
Men’s Football: MALAYSIA vs Vietnam - 8 pm
-- BERNAMA